מי שרק אביו יהודי יאיר רוטקוביץ' חתונה שווה טקס חילוני טקסים
דף הבית >> נישואין >> מאמרים >> מכתב למי ש"רק" אביו יהודי יאיר רוטקוביץ'

מכתב למי ש"רק" אביהם יהודי

מאת יאיר רוטקוביץ'
שלום לכם יהודים יקרים. אני מתנצל על העלבון שמטיחים בכם, על היותכם "לא יהודים". אני מתנצל שבשם החוק הישראלי אינכם זכאים להיקרא יהודים. הייתם שם, בגולה, יהודים, ופה במדינת היהודים אתם רוסים, "ללא דת" או כל כינוי מעוות אחר. העלבון הזה שאתם נושאים בתוככם הוא צורב ומגונה, ורבים מיהודי הארץ אינם מודעים לו. לכן אני מבקש לחבק ולדבר מעט בשמכם, כיהודי צבר שנולד פה, כי העלבון שלכם הוא שלי.
חלקכם כבר עולים וותיקים מאוד, וכבר הספקתם לעשות שירות צבאי, ולהתערות באופן מלא בחברה היהודית פה בישראל. רבים מכם, לעיתים, כיאה לחברה אוהבת ידע ממנה באתם, יודעים ושולטים טוב יותר בידע על התרבות היהודית מכל צבר חילוני. הרוח היהודית שרבים מכם נושאים מעוררת השראה. אתם שמשתוקקים להתקבל בחום כיהודים במדינת היהודים נתקלים בניכור מתנשא, כי בהגיעכם לנישואים, אתם סוג ב'. יש לכם "בעיית יהדות". ואתם נשלחים ללא בושה לנסוע לקפריסין למשל, ורק עורך דין קפריסאי שכוחו החברתי טוב יותר עבור החוק הישראלי, מרב מרפורמי, רב חילוני או כל אזרח ישראלי אחר. יהיה רשאי להכריז עליכם כזוג. אני תמיד אומר לזוג כמוכם שמבקש שאערוך לו טקס נישואין. שרוב יהודי העולם מכירים ביהדות על פי האב, ורק החוק הישראלי מתנכר אליכם. וזו בעיה של המדינה ולא שלכם. ואף אחד לא "עושה לכם טובה" בעריכה של טקס יהודי. ואני כעורך הטקס, לא נמצא במחזה שווא, ולא נוהג ב"לכאורה", אלא הכול נכון, לכתחילה ראוי, ויהודי לחלוטין.

לכן, אין שום סיבה שבעולם שתשתפו פעולה עם מנגנון ממשלתי המדכא את זהותכם. אין שום צורך בכך. ההשפלה שלכם אינה מוצדקת. אין הצדקה לתהליך גיור אורתודוכסי מלאכותי עבורכם.
כמה ישראלים יודעים שדווקא אתם מבקשים לשמור על צביונו המסורתי של הטקס. "כמו כולם" אתם מבקשים. הערגה הזאת לקבל לגיטימציה שמגיעה לכם בזכות ולא בחסד, לאחר עלבון של שנים, או לאחר ביקור מבזה במשרדי הרבנות, פורצת כאשר אתם מנסים לצייר את האופן בו תחגגו את אהבתכם. יש בכם תבונה טבעית לשמור על השפה היהודית, לציית לפרוטוקול של התרבות היהודית, בשמירה על טקס יהודי, אך בה בעת ליצוק בו שיויון בין המינים, לתת לו צד אישי, ולחתום על כתובה של אהבה ורומנטיקה.
הסיבות של ההלכה האורתודוכסית, שיהודי הוא רק על פי אמו, הן עתיקות והיו טובות כנראה, אז. כיום אין מקום הגיוני וחברתי או מוסרי להמשיך בכך. ואל לנו להשתכנע שהחוק הישראלי המציית להלכה האורתודוכסית הוא ראוי. לא, הוא פסול ורע. הוא מדיר יהודים טובים כמוכם, ושם אותם מעבר לגדר העם ללא שום הגיון והגינות.
כן, אני תובע את עלבונכם. אתם יהודים יקרים, ואל תאמינו לאדם המטיל ספק ביהדות שלכם. ובאותה עת להפסיק להיות קורבנות ולהפסיק להאמין להטלת הספק ביהדותכם, גם אם היא נעשית בידי שליח המדינה במשרד הרבנות. היהדות היא שלכם, כמו שלי. אני מחבק אתכם בחיבוק חם של שייכות לאותו עם, תחגגו יחד עם כל היהודים את החיים, בזכות לא בחסד.
מזל טוב, ולהתראות בשמחות.

יאיר רוטקוביץ'