גיא אורן חופה חתונה שווה טקס חילוני טקסים
דף הבית >> נישואין >> מאמרים >> מהי החופה האידיאלית לטקס נישואין?

מהי החופה האידיאלית לטקס נישואין?

מאת גיא אורן

ודבר אחרון, בכל גן או אולם אירועים ניתן למצוא מקומות חליפיים שבו ניתן ליצור אינטימיות ואווירה אידיאלית כפי שפירטתי ולא להסס לומר לבעלי האולם את דעתכם ולהציע אפשרויות אחרות. 

מאת גיא אורן

ולכן הנה הטיפ הראשון והבסיסי מכולם- לא כל חופה גרנדיוזית מבחינה עיצובית, עם שלל פרחים וסדינים מרהיבים בלבן, אורות וצבעים רומנטיים, היא ערובה לכך שהטקס יהיה מרגש. לעיתים גם חופה פשוטה עם ארבע מוטות שמחזיקים קרובי המשפחה, עושה את העבודה טוב יותר מכל האובר- אסתטיקה ועל זה כבר נאמר- הבל החן ושקר היופי.
אז אם היופי לא קובע, מה צריך לקחת בחשבון לכך שהחופה תרגש ותשמח?
לפני שעונים על השאלה הזו, הזוג צריך לשאול את עצמו שאלה חשובה מקדימה- אילו מסרים חשוב לזוג להעביר בטקס הנישואין?
טקס הנישואין הוא אחד מטקסי החיים, ואחד העקרונות של טקס כזה הוא השיתוף של מעגלי השייכות של החתן והכלה- קרובי המשפחה והחברים, כלומר הקהל הנוכח בחופה.
קהל שמשתתף, צוחק, מוחא כף, מזיל דמעה, שר, מברך ופעיל אקטיבית בדרכים יצירתיות אחרות הופך את החופה מסימון- וי –ויאללה- לריקודים- ולאוכל, לטקס משמעותי ומרגש, שמח ומכובד, אחרת, מה הסיבה למסיבה בכלל ומדוע טורחים בני הזוג לקיום החתונה מלכתחילה אלא אם רצונם להצהיר על אהבתם בפני הקרובים החשובים להם?
כדי להפוך טקס נישואין משמים שבו הקהל פסיבי או גרוע מכך- מפריע בדיבור או אוכל בזמן שהזוג מקדש אחד את השני, חייבים ליצור אווירה ייחודית של שיתוף וקירבה.
האווירה הזו מתקיימת בזכות התוכן שתכניסו לתוך הטקס, וטקס חילוני מאפשר לכם גם להיות אחראים על הנעשה בזמן הטקס ולהחליט מה יאמר בו, אולם חשוב מאוד גם ליצור אווירה באמצעים לא מילוליים ולכן, אם ברצונכם לקיים טקס מסוג זה, שבו הקהל מאזין ומשתתף אקטיבית בהנאה רבה לטקס מתחילתו ועד סופו, עליכם לוודא שהחופה תאפשר מבחינה טכנית את השתתפותם.

אינטימיות

כדי ליצור אינטימיות, אפילו של שלוש מאות איש המתארחים באירוע, החופה חייבת להיות מוגבהת אך במעט או אפילו כלל לא מהמקום שבו הקהל עומד, כך נוצר חיבור בין החתן והכלה לבין הקהל. אם זה לא מתאפשר, אפשר למצוא מקום שבו הקהל נמצא במדרון טבעי, או בשיפוע קל ונוצר סוג של אמפי. אולם העקרון החשוב הוא שהקהל יראה מקרוב ובצורה ברורה את אשר נעשה בחופה עצמה ובטח שלא לקיים חופה שנמצאת מעל קומת מדרגות שעולים אליה או באמצע אגם מלאכותי שנראה מליון דולר אך מפספס את עיקר המטרה, משום שהקהל מנותק מהחופה ממרחק של עשרה מטרים ויותר.

שיתוף קרובי המשפחה מדרגה ראשונה

במידה ומעוניינים שההורים והאחים ואף הסבים והסבתות ימצאו מתחת לחופה, יש לעצב חופה גדולה מספיק לכולם, וכך נוצר מעגל קרוב של בני המשפחה אשר עוטפים את הזוג באהבה ובהרמוניה אסתטית אשר מתקבלת תמונה של שמחה משפחתית ולא רק של בני הזוג, לכן יש חשיבות שהחופה לא תהיה מוגבהת.

רמקולים

חשוב מאוד שהרמקולים יוצבו בקידמת החופה ולא במרחק רב ממנה, כך שישמעו ברור ואיכותי. רמקולים מרוחקים לא מאפשרים טכנית השתתפות וקירבה של הקהל.

תאורה

יש חופות חשוכות מדי שלא רואים מה נעשה בתוכן ואין יותר מדי מה להסביר בבעייתיות שבעניין ויש חופות מוארות מדי, כלומר שרואים את החתן והכלה מצוין, אולם כל מי שנמצא בחופה לא רואה שום דבר משום שהוא מסונוור מהתאורה ואז התחושה היא של נתק והזוג לא יכול להרגיש את ההתרגשות כי הוא מרגיש כמו בממ"ד אטום וסגור ולא כמו בחופה פתוחה וחגיגית.

סידור ישיבה של הקהל

אני מעדיף שבעקרון יהיו כמה שפחות כסאות לקהל. אפשר לצפות מרוב הקהל שיחזיק מעמד בעמידה ויהנה מהטקס, למעט הקהל המבוגר יותר. כל זוג מכיר את המוזמנים שלו ולכן יכול להעריך כמה כסאות נדרשים לאלו שאינם יכולים לעמוד במשך הטקס. העמידה סביב החופה יוצרת אווירה של חגיגיות, ספונטניות, הצטופפות נעימה ביחד, לעומת הישיבה המסודרת, אשר יוצרת קהל עצור ומופנם בתחושותיו. הכסאות גם גורמים לחוסר אינטימיות משום שהם מרחיקים את אלו שעומדים אל מעבר לכסאות, למרחק של שבעה מטרים ויותר מהחופה, במקום לעמוד קרוב קרוב לחופה מכל צדדיה, כמעט בהיקף של שלוש מאות ושישים מעלות, והרי זהו יתרונה של החופה, אשר הינה פתוחה מכל צדדיה ומאפשר זויות ראיה מכל צד.
עמידת הזוג בחופה - יש לשאוף לכך שאתם הזוג תעמדו בקדמת החופה ולא בחלקה האחורי. תמיד עדיף שהקהל יראה את הזוג למרות שזה בא קצת על חשבון ההורים שרואים רק חלק מהפנים של החתן והכלה.

לסיכום, רשימת עשה ואל תעשה בצירוף תמונות להמחשה

אל תעשה - אל תלכו שולל אחר חופות מעין אלו, אשר נראות מליון דולר, אך אינן מאפשרות קירבה ואינטימיות, שיתוף והקשבה מצד הקהל. שימו לב לכך שהקהל בחופה זו אינו יכול להתקרב כי החופה נמצאת על אי בלב אגם קטן, תנסו למצוא את הרמקולים בחופה ולא תמצאו, הם רחוקים ביותר כי לא ניתן למקם אותם על האי ולכן מאבדים תחושה של טקס מקודש, וזכרו שטקס שהקהל לא משתתף בו - הוא טקס שבשלב המתקדם שלו הקהל מאבד עניין ומתחיל להרעיש ואת זה אתם בוודאי שלא רוצים בחתונתכם. שימו לב שזויות הראיה בעייתיות ולא ניתן לראות מה מתרחש בחופה אלא אם נמצאים מולה. חופה כזו גם יוצרת צפיפות שכבר לא נעימה וגם נמשכת זמן רב בסיומה כאשר הקהל ניגש לנשק אתכם ואת המשפחה, ונוצר פקק בין אלו שכבר הגיעו לאלו שבדרכם אליכם.
עשה - צרו חופה פשוטה אסתטית אך משתלבת עם האווירה. חופה אשר יוצרת קירבה ואינטימיות ומאפשרת לקהל להשתתף הן בהיבט טכני והן בהיבט התוכן, אפשרו לכל מי שרוצה להיות מתחת לחופה- למצוא את מקומו שיעטוף אתכם באהבה.
צילום: מיכה בריקמן רותם ברק
מיקום ועיצוב החופה מהווה חלק חשוב במסכת הבחירות של זוג לקראת אירוע החתונה וכמספר גני האירועים והאולמות כך מספרם של עיצובי החופה ואף יותר מכך, כי ישנם מקומות שמציעים מגוון של עיצובים לחופה.
ונשאלת השאלה- מהי החופה האידיאלית שבה ניתן לקיים טקס מרגש, איכותי ושכולם יוכלו ליהנות ממנו? מאמר זה יספק את מכלול השאלות והתשובות שיש לקחת בחשבון לפני בחירת עיצוב ומיקום החופה.
אומרים שעל טעם וריח אין להתווכח, אולם בעלי האולמות וגני האירועים יודעים כי החופה היא אחת הסיבות שמניעה זוגות לבחור בהם לקיים אצלם את אירוע החתונה, בנוסף לשלל הסיבות של הקייטרינג, רחבת הריקודים, האווירה והמיקום הייחודי שהם יכולים להציע ולכן הם משקיעים רבות בעיצובים אסתטיים מרהיבים של החופה.