גיא אורן חתונה משוגעת חתונה שווה טקס חילוני טקסים
דף הבית >> נישואין >> מאמרים >> לצאת מהקופסא בחתונה גיא אורן

לצאת מהקופסא בחתונה 

מאת גיא אורן
חלמתם להתחתן בדרך מקורית וייחודית או אולי אפילו אתגרית ולא היו לכם רעיונות? במאמר הזה תמצאו שלל רעיונות אודות חתונה מחוץ לקופסא, היוצאת מהתבנית המוכרת של ערב חתונה בגן או אולם אירועים.

לפני הכל, חשוב להדגיש מספר סייגים לגבי חתונות מחוץ לקופסא.
חתונה מחוץ לקופסא לא נועדה, לדעתי, כדי להרשים את החברים או המשפחה, אלא באה לתת לזוג את המענה המתאים לחיבור שנוצר בין החתן והכלה, חיבור אותנטי המשקף דרך חיים. כלומר, חתונה היא הזדמנות להעצמה הזוגית ולכן ההמלצה היא לקיים חתונה מחוץ לקופסא מתוך מניע זה, אשר יזכיר את הקשר המיוחד שנוצר ביניכם גם עשר שנים אחרי, באחר הצהריים שגרתי בגן המשחקים כשהקטנטנים שלכם משחקים בחול.
דבר נוסף, רוב החתונות שיוצאות מהקופסא דורשות שני חלקים- החלק הייחודי/אתגרי, והחלק שבו הקהל הרחב משתתף, מסיבות ברורות שחתונות אלו בדרך כלל נעשות ללא קהל או עם קהל מצומצם ביותר, ואם רוצים גם להזמין מעגלים רחבים יותר, יש צורך באירוע משלים, אלא אם אתם מסתפקים בחתונה רק למעגלים הקרובים אליכם ביותר.
עוד נקודה למחשבה היא שבדרך כלל הטקסים ייערכו או על ידי חבר או על ידי עורך טקסים חילוני, משום שהחוויה העצומה דורשת טקס ההולם את האווירה ויוצאת גם מהקופסא ברמת התוכן ומאפשרת ביטוי זוגי ברגע המאוד אינטימי וייחודי זה, אשר טקס מסורתי אינו מאפשר.
נקודה אחרונה היא שחתונות אלו לא מתאימות לכל קהל ונדרש להתאים את הפעילות לאופי הקהל למסוגלות שלו, מעבר למוטיבציה הטבעית של בני הזוג.

חתונות מחוץ לקופסא מתחלקות לשני סוגים- הייחודי והאתגרי. 
 

חתונות ייחודיות

המיקום - לרוב, המיקום הוא היוצר את הייחודיות של טקס החתונה, משום שאינו מאפשר השתתפות של קהל רב בטקס. למשל, חתונה בגן הארכיאולוגי במרכז דוידסון, בחיבור מלא ההשראה והרוחניות בין הכותל המערבי לכותל הדרומי, נקודה רבת משמעות משום שממש בנקודה זו, במעלה החומה, היתה עמדת התקיעה ממנה הודיעו בשופרות על כניסת שבת ומועד, זו היתה נקודת תצפית על כל רחבי ירושלים, ולכן הטקס במקום זה מסמל המשך השושלת ההיסטורי של העם, מסמל את החיבור בין עבר ועתיד, מסמל את מימוש הכמיהה של הציונות להקים בית ליהודים בארץ ישראל אשר ירושלים במרכזה, מסמל את הטהרה של המקום, לפני העליה לבית המקדש, מקום מלא השראה ורוחניות. 
מי שלא מתחבר לסיפור הירושלמי, יכול למצוא אותו על צוק מול הים, באחד החופים של ארצנו, מול השקיעה המדהימה, בקיסריה או בעכו, ביפו או בתל אביב, רק החתן, הכלה, ואולי עוד עדים חברים המשמשים גם כצלמים ועורך הטקס המוביל את הרגע הייחודי.
מיקומים נוספים רבי השראה - החרמון המושלג ביום שמשי ונעים, במעלה הרכבל, המדבר מצידו השני, באחד ממעיינות הקרובים לים המלח או באחד ההרים. כל מקום כזה יוצר אווירה מלאת השראה ורגע קסום מיוחד ויחיד.
פעילות ייחודית - למעט המיקום, ניתן לשלב גם פעילות ייחודית אשר תוביל לרגע מיוחד, למשל חתונה בכדור פורח - ישנם בארץ מספר חברות אשר מאפשרות טקס כזה כמו באיזור חבל לכיש או בעמק יזרעאל. עולים על הכדור הפורח בשעת זריחה מוקדמת, וצופים על הנוף המדהים הפרוש מתחתינו, בכדור עצמו מקיימים טקס ייחודי ואינטימי מאין כמותו. את שבירת הכוס שומרים לאחר הנחיתה ובמקום כ בר מוכנה השמפניה להשלמת האווירה המדהימה. טקס מעין זה ניתן לצלם על ידי אחד החברים המצטרפים לכדור הפורח, לערוך את הצילום ולהקרין אותו במסך גדול באירוע הנוסף שאליו מוזמנים המשפחה והחברים, וכך לדוגמא, ניתן לשלב בין הרגע הייחודי והאינטימי לבין הרצון לשתף מעגלים רחבים יותר של משפחה וחברים, וגם התגובות מהצילום של הטקס יוצרות אווירה ייחודית ומלאת השראה באירוע הרחב.

קונספט אחר, הוא להזמ ין את כל הקהל לאירוע בטבע, ולמקם אותם בתחנת בסיס הקרובה להר. בשלב מסוים, הזוג עולה לבד להר, בפסגתו מחכה לו עורך הטקס, ומקיימים טקס אינטימי ומרגש. העליה להר וכיבוש פסגות היא מטאפורה מצוינת להמחשת המסוגלות הזוגית לעתיד וליכולת המימוש של בני הזוג חלומות משותפים לאורך חייהם הזוגי. הזוג עולה להר כרווקים ויורד ממנו כנשואים, שינוי סטטוס שיש איתו אמירה בעלת משמעות לזוג. אם רוצים בכל זאת לערב את הקהל, ניתן לקיים שידור ישיר על פני מסכים בזמן אמת, הקהל צופה במתרחש מלמטה. זה המקום להזכיר כי חתונות מחוץ לקופסא גם עלולות לעיתים להיות יקרות יותר מהרגיל, אם כי זה לא מחייב.

רוקדים על שתי חתונות - חתונה ייחודית מסוג אחר היא חלוקת החתונה למספר אירועים. אירוע אחד למשפחה הקרובה והחברים, ואירוע נוסף למעגלים רחבים יותר של מוזמנים, כל זוג יכול לחשוב על חלוקת אירועים שונה, אולם המ שמעות היא לייצר ייחודיות באמצעות אופי הקהל המוזמן. למשל, חתונה בחיק המשפחה מאפשרת טקס מרגש ואינטימי, מלא בברכות, שירים, הפתעות לזוג, קליפים ושאר רעיונות שניתן לבצעם בנחת ולאפשר גם טקס באורך של שעה וחצי מבלי לחשוש לקשיים בהקשבה, לאחר מכן ניתן לערוך אירוע שהטקס מהווה בו חלק מינורי לעומת המסיבה בכללה.

חתונות אתגריות

בחלק הזה אדגים מספר רעיונות לחתונות אתגריות עבור הזוג וכן גם למשתתפים נוספים המשמשים כעדים לרגע המיוחד. חתונה אתגרית, כמו הטיפוס לפסגה המשותף, מאפשרת לזוג להבין כי בכוח המשותף שלהם ביחד הם מסוגלים להגשים את כל משאלותיהם, כי מימושם הוא אינו פשוט, והדרך מחלום תיאורטי לביצועו הוא שיוצר זוגיות חזקה, בקשר המאפשר הקשבה, תמיכה ברגעים קשים, שותפות לדרך וערכים נוספים אשר באים לידי ביטוי במימוש האתגר, משום שבדרך אליו יש מכשולים שצריך לעבור, חלקם בירוקרטים, חלקם כלכליים, חלקם משפחתיים ואחרים. 

חתונה בכיבוש הר - קונספט הדומה לחתונה שהוזכרה כבר במאמר, אלא שהשוני הוא שהפעם גם האורחים כולם עולים יחד עם בני הזוג את מעלה ההר ונותנים להם רוח גבית, שמחה וחגיגיות מיוחדת. ניתן לעלות בשביל הנחש במצדה בשעות הבוקר של הזריחה, או על כל הר אתגרי אחר.חתונה באוויר - הנה רעיון למשוגעים לדבר, חתונה בצניחה חופשית, והדגש הוא על החופש האדיר שזוג מרגיש כשהוא מעניק טבעות תוך כדי צניחה חופשית. כל מילה מיותרת.


 

 
חתונה בצלילה - חתונה בשקט מוחלט, בשפת הסימנים ובלוח ייחודי. מאתגר, דורש הקשבה ותקשורת מעולה בין בני הזוג. ראו דוגמא נוספת כאן.


 

חתונה בסנפלינג - תלויים בין שמים לקרקע, על זיז או שניים בקיר מצוקי, כשהטבע במלוא הדרו פרוש לפניכם, נוצרת ברית בין בני הזוג בהרמוניה עם הטבע והנשגב.. 
חתונה על קיאק - חתונה המאפשרת אינטימיות עם טקסיות רבה וניתן לשתף בה גם אורחים נוספים שיהיו לצידכם בקיאק.