נישואין ברבנות נרדי גרין חתונה שווה טקס חילוני טקסים
דף הבית >> נישואין >> מאמרים >> החטא ועונשו הרב נרדי גרין

החטא ועונשו 

מאת הרב נרדי גרין
המצב היום במדינת ישראל הוא שאם אישה חטאה בנישואין ברבנות – עונשה הוא שלא תוכל להתגרש מבן זוגה ולהינשא שנית כחוק משום שהרבנים בבתי הדין מאפשרים לגברים לסרב לתת גט.
הקמפיין ציבורי לטובת מסורבות גט צובר תאוצה. קולות הבכי והנהי נשמעים למרחוק. אבל השאלה האמיתית שצריך לשאול אותה היא לשם מה צריך בכלל להגיע למצב בו אישה היא מסורבת גט?

חנה קהת, דתייה אורתודוכסית, מייסדת הארגון הפמיניסטי דתי – "קולך", כבר הבינה את העניין הזה והצהירה קבל עם ועדה:
​"למה צריך להיכנס לתוך הבוץ הזה? איך לא הצלחנו לחנך את הציבור ולעקור את העניין הזה? זה וולונטארי לחלוטין, אני רואה נשים וזוגות חילוניים ולא מבינה למה הם עושים את הצעד שבעייני הרבה פעמים גובל בטירוף... יש פה הרבה עבודה לעשות בקרב נשים, בקרב בנות. אף אחד לא כופה עליהן להגיע לשם... אני חושבת שצריך לקחת יוזמה ולצאת למסע של פניות לציבור להבין שהמקום הזה ככל שנשים ידירו את רגליהן משם ייטב לכל עם ישראל".
 

למעשה במדינת ישראל אפשר להימנע כלל מלדרוך על סיפה של הרבנות, אין צורך אפילו להירשם כנשואים במשרד הפנים. גם אם תרצו להינשא בהליך אזרחי בחו"ל לא תימלטו מעונשה של הרבנות, החוק דורש שגירושין בין שני יהודים ידונו בבית דין רבני. אבל מדינת ישראל, לא רק מכירה בזוגות של ידועים בציבור ומעניקה להם זכויות כמעט שוות, אלא לאחרונה נתבשרנו גם על המסמר האחרון בארון הקבורה של רישום נישואין פורמאלי: משרד השיכון יכיר גם בזוגות ידועים בציבור ובבני זוג מאותו המין כזכאים לסיוע במשכנתא. אחת הסיבות הבודדות שבגללה זוגות חשבו להירשם כנשואים במדינת ישראל, בטלה וחלפה מן העולם. ניתן לקבל סיוע במשכנתא גם אתם זוג שלא רשום כנשוי.

אין זה מבטל את הצורך בטקס ובמסיבת חתונה ראויים. היום ניתן להינשא בטקס יהודי, מול בני משפחה, חברים וקהילה ללא היזקקות לממסד כזה או אחר, מתוך בחירה חופשית וביטוי תרבותי לערכים המכוננים את הזוגיות שנחגגת.

מאת הרב נרדי גרין