בא מאהבה גיא אורן חתונה שווה טקס חילוני טקסים
דף הבית >> נישואין >> מאמרים >> בא מאהבה גיא אורן

בא מאהבה - על טקסי נישואין חילוניים 

מאת גיא אורן
כעורך טקסים חילוני, יוצא שאני נמצא מתחת לחופה עשרות פעמים. זה מקום העבודה שלי. לכם, הזוג שעומד להתחתן ולכרות ברית זוגיות הדדית, העמידה מתחת לחופה תהיה חוויה חד פעמית בחייכם, כך כולנו מקווים ומייחלים. החופה היא מקום שאליו אדם נכנס רק לשם מטרה אחת- להצהיר על האהבה ועל התחייבות לחיי זוגיות ארוכים ומאושרים. 
תחשבו על זה לרגע. יש לכם דקות ספורות לעמוד מתחת לחופה, הזדמנות חד פעמית שלא תחזור. הזמנתם אורחים, ארגנתם מסיבה, השקעתם מחשבה על כל פרט, בדקתם והשוויתם, נסעתם לבחור, והגעתם לטעום. האם השקעתם מחשבה על מה שתאמרו ברגע המיוחד הזה מתחת לחופה?
מבחינתי, הזמן מתחת לחופה הוא סיבת האירוע, הוא הזמן היחידי בכל הערב שבו יש לזוג הזדמנות לומר דברי אהבה וזוגיות בפני כל הקרובים אליהם, זהו הזמן היחידי שעוצר לרגע ואנו בוחרים לומר את הדברים החשובים לנו ביותר. 
מה תגידו מתחת לחופה? כיצד יתנהל הטקס? מה תרצו לקחת מהטקס המסורתי ומה תרצו לחדש? כיצד תבטאו את הזוגיות שלכם בטקס?
 
 
 

הטקס החילוני נותן מענה לכל השאלות האלו משום שהוא נבנה מאהבה. הטקס מעמיד את בני הזוג, אהבתם וזוגיותם במרכז, תחת אור הזרקורים. זו ההזדמנות לספר על הזוגיות שלכם, האהבה שלכם, לדבר על הדברים הקטנים שהובילו לכך שתבחרו זה בזו. 
הטקס החילוני מאפשר. הטקס החילוני פותח, מזמין, קשוב ואותנטי. 
הוא מאפשר הגדרה רחבה ואישית של הזהות בכלל והיהודית בפרט. אין הגדרה אחת מחייבת ואחידה של מיהו הזוג המתחתן. למשל, הטקס מאפשר מתן ביטוי לזוג שמביא עימו לתוך הבית רב תרבותיות, שילוב של תרבות יהודית ורוסית, יהודית וצ'כית, וכל צירוף אפשרי הנובע מההיכרות של זוגות מעורבים, שילוב הבא לידי ביטוי בקריאה בשפות האם של בני הזוג או בהכנסת מנהגים תרבותיים של בני הזוג. כבר קרו  טקסים שנשמעו בהן מילים מהשפה העברית, האנגלית, הרוסית והיפנית והכול תחת קורת חופה אחת, כי הם ביטאו את הזוגיות והסיפור האישי של בני הזוג.
הטקס החילוני מאפשר לשלב בין הטקס המסורתי, אשר שם דגש על הקהילה היהודית וערכיה, לבין הסיפור האישי של בני הזוג, אשר שם דגש על זהותם האישית והזוגית. 
הטקס החילוני מאפשר לכל זוג, גם לבני זוג מאותו מין, לבטא בחופשיות ובגאווה את החומרים מהם בנויה אהבתם, או אהבתן.
הטקס החילוני מאפשר לומר את האני מאמין הזוגי והאישי של בני הזוג. הטקס החילוני מאפשר להביא את צרור החוויות שעברו בני הזוג עד רגעי החופה לידי ביטוי וחגיגה. החופה אינה תחילת הדרך, היא מסמלת התחלה של קשר זוגי איתן, ולכן הקהל שמגיע לחופה, נהנה לשמוע את תקציר הפרקים הקודמים ובכך מעמיק את תחושת ההנאה מהטקס והיותו אותנטי ואישי. 
הטקס החילוני הוא בחירה אשר המשמעות שלה היא שהזוג לוקח אחריות על הטקס. הזוג הוא שמחליט מה יהיו התכנים. לכן, במקום טקס קבוע שבו האורחים מפהקים ומחכים לסיום כי הם שמעו כבר עשרות פעמים את סדר הטקס הדתי, ועדיין לא ברור להם מה נאמר שם, אתם יוצרים עניין אצל הקהל שלכם, אשר מופתע מרגע לרגע מהבחירות שלכם, היוצרות טקס אישי, מרגש וחד פעמי.

מאת גיא אורן