טקס לידה זבד הבת ברית מילה מסיבת
דף הבית >> לידה >> מאמרים >> איך קוראים לטקס? סיגל דבח
מאת סיגל סבח

איך קוראים לטקס לידה?

חלק מן השמות הקיימים:

​שמחת הבן/בת - שם אשר מדגיש את שמחת המשפחה בהצטרפות התינוק/ת למשפחה.

 זבד הבת - משמעות המילה 'זבד' היא 'מתנה'. מקור המילה בדברי לאה כאשר ילדה את זבולון: "ותאמר לאה: זבדני אלהים אותי זבד טוב" (בראשית ל' ככ). נהוג בחלק       מעדות ספרד.

הולדת בת/בן - שם שמדגיש את הלידה עצמה ואת משמעותה עבור המשפחה.

קבלת פנים - שם המבטא את הכנסת התינוק/ת למעגלי השייכות השונים, ובעצם המפגש הראשון עם המעגלים הרחבים יותר מהמשפחה.

מסיבת - שילוב של המילים 'מסיבה' ו'בת', בא לציין את השמחה שבאירוע.

בריתה - שם זה מציין בדרך כלל התכנסות שמחה שבמרכזה סעודה. לאליעזר בן יהודה בוודאי היה מה לומר על המילה 'בריתה': מילה בצורת נקבה- ברית- שהופכים                 אותה ל"יותר נקבה" על ידי הוספת האות ה"א.

ברית - שם אשר מדגיש את השייכות לתרבות היהודית ולעם היהודי. בדרך כלל כאשר אומרים 'ברית' חושבים על טקס ברית המילה שנערך לבנים ביום השמיני להיוולדם.           אולם בעצם פעולת החיתוך נקראת 'מילה'. המילה 'ברית' מבטאת את הקשר בין הפרט והמשפחה לבין העם והחברה.

ברית מילים - הרב הרפורמי אברהם גייגר אמר שיש להחליף את מילת הבשר במילת הלב. למרות שקיים קונצנזוס לגבי ברית המילה, וכמעט שאין מי שלא עושה אותה,             יש הורים שבוחרים לערוך לתינוק/ת שלהם טקס שמבטא במילים את רעיון הברית.

בבואכם ליצור את טקס קבלת הפנים לתינוק/ת החדש/ה, חישבו על משמעויות הטקס עבורכם, ובחרו את השם אשר משקף באופן הטוב ביותר את ערכיכם, אמונותיכם והשקפותיכם.

מאת סיגל דבח
טקסי חיים אינם רק מאורעות נקודתיים אישיים בחיי האדם. הם משקפים את מקום האדם בחברה. בבחירה לערוך טקס יהודי נמצאת האמירה: אנחנו רואים את עצמנו חלק מהעם היהודי.
טקס לרגל הולדת בת או בן הינו "קבלת הפנים" שאנו עורכים לנולד/ת, ובכך אנו מכניסים אותו/ה לחיי המשפחה, לקהילה ולעולמנו. ניתן לומר שהטקס מציין את הלידה התרבותית של התינוק/ת. כולנו יודעים שלטקס להולדת בן קוראים "ברית מילה". זאת מאחר שהמסורת היהודית יצרה טקס מובנה ומאוד ברור.
בחושבנו על טקסים להולדת בת אנו נתקלים בבעייה: מגוון השמות שקיים מעיד על היעדר מסורת קדומה של טקסים מסוג זה. במהלך הדורות נחגגה הולדת בת בקרב הנשים, וללא מימד קהילתי-ציבורי. זאת בניגוד לברית המילה, שהיא טקס שנחוג ברוב עם.
מאחר שנתינת שם היא פעולה שיש בה יצירה ובריאה, הרי שלכל אחד מהשמות יש משמעות משלו. ההורים יכולים לבחור בשם אשר מבטא יותר מכל את האופן בו הם רואים את הולדת התינוק/ת ואת הטקס.